Loreta Piaulokaitė-Motuzienė: sodininkų bendrijos sulaukia vis didesnio dėmesio, tačiau dar daug problemų būtina išspręsti

1/16/20233 min read

Jau beveik ketverius metus esu Klaipėdos rajono taryboje ir nuo pirmųjų dienų didelį dėmesį skyriau sodininkų bendrijoms. Klaipėdos rajone jų – net 38-ios ir jose gyvena tūkstančiai žmonių su savo rūpesčiais ir problemomis – trūksta sutvarkytų kelių, centralizuotų vandentiekio ar nuotekų tinklų, apšvietimo ir kitų kasdieniam gyvenimui svarbių dalykų. Pati esu vienos iš tokių bendrijų gyventoja, tad puikiai suprantu ir žinau tas bėdas, su kuriomis susiduria sodininkai.

Anksčiau dažnai tekdavo girdėti, kad gyvenantieji soduose nesijaučia pilnaverčiais savivaldybės gyventojais, jog jiems neskiriama pakankamai dėmesio ir lėšų. Todėl vos tapusi Tarybos nare ėmiausi žingsnių, kad sodininkai būtų išgirsti. Suorganizavau pirmąjį bendrijų atstovų ir Savivaldybės administracijos vadovų susirinkimą. Jo metu buvo iškelta daug įvairių problemų, kurios yra išsprendžiamos, jei tik apie jas žinoma.

Po susirinkimo Savivaldybės tinklapyje buvo atnaujinti gerokai pasenę sodininkų bendrijų vadovų duomenys, apsikeista kontaktais ir pasižadėta susitikimus padaryti kasmetine tradicija ir šis pažadas nepamirštas. Juk dalintis patirtimi labai svarbu, nes vienose bendrijose iškilusias problemas kitos jau yra išsprendusios ir gali kolegiškai patarti. Buvo ir kurioziškų, nelengvų situacijų, tačiau nei viena neliko neaptarta.

Situacija sodininkų bendrijose keičiasi, bet darbo dar daug

Ilgainiui sulaukiu vis daugiau skambučių: „Jūs paskirta atstovauti sodininkų bendrijoms, padėkite mums“. Niekas manęs į šias pareigas nepaskyrė – šį kelią pasirinkau pati ir tai darau be jokio atlygio. Kiekvienas Tarybos narys pasirenka, kaip jam dirbti: ar tik posėdžius ir šventes lankyti, ar padaryti kažką dėl paprastų gyventojų. Džiaugiuosi, kad sodininkų bendrijose vis mažiau iškyla problemų dėl atliekų tvarkymo pažeidimų, kuri pradžioje buvo pati aktualiausia. Bendrijų pirmininkų paskatinta, kreipiausi į Seimo narius ir 2021 metais buvo priimtas Administracinių nusižengimų kodekso pakeitimas, kurį patvirtinus neliko įspėjimo pažeidus Savivaldybių tarybų patvirtintas atliekų tvarkymo taisykles. Tai labai palengvino darbą Viešosios tvarkos skyriui bet bendrijų pirmininkams.

Pamažu juda Kelių asfaltavimo programa, kai 50 proc. kompensuojama iš Savivaldybės biudžeto, kuria jau gali pasinaudoti ir sodininkų bendrijos. Kadencijos pradžioje 2019 metais Sodininkų bendrijų specialiosios rėmimo programos finansavimas siekė 10 000 eurų, 2022 metais – jau perkopė 50 000 eurų. Tai tikrai žymus augimas, kuris neturi sustoti.

Taip, liko neišspręstos melioracijos griovių tvarkymo problemos, nes kol kas bendrijose nėra kompensavimo mechanizmo. Būtina bendrijose plėsti ir centralizuotus vandentiekio ir nuotekų tinklus. Be abejonės, tai – milžiniškos lėšos, bet bent mažais žingsniais judėti į priekį privalome. Reikalingos ir sodininkų bendrijų įstatymų pataisos, padedančios pirmininkams lengviau valdyti informaciją apie besikeičiančius sklypų savininkus. Būtina papildyti ir Nacionalinės žemės tarnybos funkcijas, kad bešeimininkiai sklypai būtų tinkamai tvarkomi.

Ko gero, niekada nesibaigs ir nuolatinės kelių būklės bėdos, nes jie dėvisi greičiau nei remontuojami. Sodininkų bendrijų teritorijos kasmet vis tankiau apgyvendinamos, tad infrastruktūra turi tenkinti gyventojų poreikius. Kol tokie dariniai kaip sodininkų bendrijos nėra teisiškai panaikintos, kol būsiu šios savivaldybės politikė, stengsiuosi kaip įmanydama, kad ten gyvenantieji būtų išgirsti, suprasti ir kad iškilusioms problemoms būtų ieškoma sprendimų.

LVŽS – ta politinė jėga, kuriai rūpi visi rajono gyventojai

Nors esu politikė, daug kas palinguoja galva išgirdęs, kad politikoje ieškau moralės. Bet juk ne veltui sakoma, kad visi pokyčiai prasideda nuo savęs, todėl savo pavyzdžiu stengiuosi įrodyti, kad ir politika gali būti morali. Tai nėra lengva, todėl reikia komandos – panašiai mąstančių žmonių.

Aš esu tas žmogus, kuris tiki, jog komanda turi būti vieninga kaip kumštis, turi ieškoti kompromisų sunkiais klausimais, turi padėti vieni kitiems, turi džiaugtis bet kurio nario pasiekimais. LVŽS – tai komanda, kuri nesivelia į skandalus, nes svarbiau girtis savais darbais, nei badyti pirštu į kitų neatliktas užduotis ar klaidas, kuriai svarbu darbas, o ne patyčios iš oponentų, ko nevengia kiti.

Tradicinė šeima, smurto ir alkoholio prevencija, nepakantumas korupcijai, rūpestis žmonėmis bei pagarba visiems – tiek jaunam, tiek senam – tai LVŽS vertybės, kurios svarbios ir man. Tikiu, kad su šia komanda mes galime nuveikti labai daug ir ne tik dėl sodininkų bendrijų, bet ir dėl visų rajono gyventojų. Čia matau lyderystės pasidalijimą, pagarbą ir įsiklausimą į visų nuomones. Matau, kad šią komandą veda patikimas ir didžiulę politinę patirtį turintis žmogus – dabartinis meras Bronius Markauskas. Tikiu, kad tokio lyderio ir tokios politinės komandos reikia mūsų rajonui, nes tik taip galime keistis ir išlikti geriausiais.